Na zabieg pacjent powinien przyjść w wygodnym ubraniu np: spodnie, dres,  oraz przynieść ze sobą duży ręcznik.

Pierwsza wizyta zwykle trwa około 1 godziny. Na początku przeprowadzana jest krótka rozmowa z pacjentem – wywiad na temat jego aktualnego stanu zdrowia, przebytych chorób, wcześniejszych operacji, zażywanych leków, diety, trybu życia. Jeśli pacjent cierpi na przewlekłe schorzenia, powinien wcześniej zapytać swojego lekarza, czy może skorzystać z refleksoterapii a następnie poinformować terapeutę o tych chorobach, bo refleksoterapia czasami może zakłócić wchłanianie przepisanych leków.

Kolejne wizyty trwają 30-40 minut. Masowane są receptory na obu stopach i dłoniach na zmianę, podobnie wygląda masaż twarzy i głowy.

Praca ze wszystkimi receptorami pobudza narządy i organy w organizmie, pozwalając tym samym na ustalenie, które receptory są wrażliwe i wskazują na blokady przepływu energii życiowej w ciele.

Odczucia wywołane uciskiem różnią się w poszczególnych partiach w zależności od funkcjonowania związanej z nimi części ciała i jej meridianów. Zablokowane obszary będą wrażliwe – im bardziej bolesne tym bardziej zablokowane.

Terapeuta dostosowuje technikę pracy tak, by nie przekraczać indywidualnego progu bólowego pacjenta. Początkowo zabieg jest bardzo przyjemny, potem ucisk staje się nieco silniejszy. Gdy terapeuta trafi na punkt odpowiadający choremu narządowi – pacjent może poczuć ból, czasem nawet dotkliwy i nieprzyjemny. Bolesność jakiegoś miejsca jest sygnałem dla terapeuty by miejsce to dokładnie i odpowiednio wymasować: we właściwym kierunku i z odpowiednią siłą aż do całkowitego usunięcia bólu.